Jak powstają worki na opony?
Jak powstają worki na opony?

Produkcja worków na opony COVER service zaczyna się od momentu zakupu odpadu foliowego od naszych sprawdzonych dostawców. Niezwykle istotne jest, by odpad był tej samej jakości, dzięki czemu możemy utrzymać standard produkcji worka i jego jakość. Odpad foliowy przywożony jest w postaci sprasowanych kostek – beli, aby więcej folii mogło zmieścić się na naczepę i wygodnie było ją magazynować. Jedna taka bela może ważyć aż 500kg!

 

 

 

Zagęszczanie folii do produkcji worków na opony

Gdy mamy poukładane kostki folii, to kolejnym etapem produkcji jest jej zagęszczanie. Zagęszczanie to nic innego, jak stopienie folii by utworzyło się „ciasto” a następnie porozcinanie na płatki, tj. aglomerat, by można było bez problemu dozować odpad w następnym etapie. Zagęszczanie ma na celu zwiększenie masy przy jednoczesnym zmniejszeniu objętości. Aglomerat wygląda jak na zdjęciu poniżej.

aglomerat

źródło: własne zdjęcie

Proces powstawania regranulatu tworzyw sztucznych

Gotowy aglomerat jest następnie przewożony do hali, gdzie znajduje się wytłaczarka do regranulacji. Operator wytłaczarki ma kilka zadań, które musi wykonywać by proces regranulacji mógł przebiegać bezproblemowo.

- Zasypuje aglomerat do kosza zasypowego, co jakiś czas musi powtarzać tę czynność, by nie brakło surowca w koszu

- kontroluje zabrudzenie sit filtrujących i wymienia je gdy są zabrudzone,

- sprawdza jakość produkowanego regranulatu,

- pakuje gotowy regranulat w big – bagi po 1000kg.

Produkcja regranulatu

Głównym elementem wytłaczarki jest układ plastyfikujący. Składa się ze ślimaka, oraz cylindra. Geometria ślimaka nie jest przypadkowa i dzieli się na 3 strefy: zasilania, sprężania i dozowania. Pierwszą strefą idącą od kosza zasypowego jest strefa zasilania. Po wyjściu z cylindra, plastyczne tworzywo przechodzi przez sito, by wyeliminować wtrącenia, następnie wychodząc z głowicy jest rozcinane przez noże, by utworzyć granule. Ostatnim etapem po którym regranulat trafia do big-baga jest schłodzenie w wodzie i wysuszenie w suszarce. Gotowy regranulat, który wykorzystujemy przy produkcji worków na opony, worków na śmieci lub opakowań wygląda tak:

 regranulat do produkcji worków

 źródło: własne zdjęcie

 

Produkcja folii

Gdy mamy już regranulat, możemy zacząć produkcję folii. Tłoczymy folię wykorzystując również wytłaczarkę, tylko z inną głowicą oraz osprzętem, który pozwalaja zwinąć wytłoczony rękaw w rolki. Wpływ na rękaw - folię ma kilka parametrów, które operator musi ustawić i kontrolować. Odpowiednie , komponujemy mieszankę, aby uzyskać założone przez nas parametry: wytrzymałość, łatwe otwieranie, poślizg opony w środku a także kolor worka. W tym celu do regranulatu dodajemy wszystkie dodatki oraz mieszamy. Tak gotowy zasyp wsypujemy do kosza zasypowego, z którego ślimak będzie pobierał materiał. Materiał po przejściu przez układ plastyfikujący, sito oraz głowicę jest bardzo mocno rozgrzany i plastyczny. W tym celu po wyjściu z głowicy jest chłodzony powietrzem. W zależności jak bardzo chcemy mieć szeroki rękaw, tak ustawiamy nadmuch powietrza z zewnątrz oraz ilość powietrza w rękawie. Istotna jest również prędkość obrotowa ślimaka i prędkość odciągania rękawa od głowicy. Tymi parametrami ustawiamy szybkość tłoczenia oraz grubość folii. Zwijarka. która zamyka ten etap, nawija wytłoczony rękaw na rolkę. Tak przygotowana rolka jest gotowa do przetransportowania pod kolejną maszynę, która w zasadzie zakończy etap produkcyjny worków na opony.

 regranulat LDPE

źródło: własne zdjęcie

 

Końcowy etap produkcji worków na opony

Ostatnim etapem jest zgrzewanie, rolowanie i pakowanie. Folia na rolce mocowana jest na stojaku, z którego jest rozwijana i napinana. Mogąca się wydawać zbędna duża ilość wałków tak naprawdę jest konieczna do przeprowadzenia procesu. Im dłuższa droga folii oraz większa liczba wałków przez która przechodzi, tym stabilniej przebiega proces, co ma znaczący wpływ na jakość zgrzewów oraz cięcia. Po tym etapie, operator odbiera z maszyny gotowe rolki, pakuje w opakowania pojedyczne lub zbiorcze by następnie być zmagazynowane. Po złożeniu zamówienia, jest ono kompletowane, pakowane i wysyłane do klienta.

 worek foliowy na opony

 źródło: własne zdjęcie

 

Przy każdym etapie obecny jest członek naszego zespołu, którego zadaniem jest kontrola i obsługa maszyn. Dzięki temu, że produkty COVER service są produkowane przez nas od samego początku do końca, mamy nadzór nad jakością wytwarzanego produktu. Jesteśmy również jedynym dystrybutorem produktów COVER service.

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl