ZASTOSOWANIE WORKÓW NA OPONY, CZYLI JAK PRZECHOWYWAĆ OPONY POZA SEZONEM?
ZASTOSOWANIE WORKÓW NA OPONY, CZYLI JAK PRZECHOWYWAĆ OPONY POZA SEZONEM?

Worki na opony, jakie są każdy widzi. Jedną z podstawowych funkcji worków na opony jest ochrona tapicerki przed zabrudzeniami w trakcie transportu opon. Ich brak jest szczególnie zauważalny w warunkach deszczowych, gdy nasze opony po zmianie są brudne i mokre. Jednak czy można dopatrywać się w pokrowcach na opony innych zalet? Oczywiście, że tak! I zaraz Wam odpowiemy dlaczego.

Zabezpieczenie opon samochodowych

Temat zastosowania worków na opony wydaje się dość nieistotny i jest często pomijany z racji, że wracamy do tematu tylko co pół roku, jednak musimy pamiętać, że źle przechowywane opony tracą swoje właściwości! W Polsce ze względu na warunki klimatyczne spora część osób decyduje się na posiadanie dwóch kompletów opon. Opony całoroczne wciąż nie zyskują dużej popularności ze względu na duży jednorazowy koszt oraz nie zawsze spełniają wymagania dotyczące warunków jezdnych. Wracając do tematu posiadania dwóch kompletów opon, na pewno pojawi się pytanie „W takim razie jak przechowywać opony po sezonie”?

Popularnym rozwiązaniem dla osób, które nie posiadają swojego garażu lub wydzielonego miejsca w parkingu podziemnym jest pozostawienie opon na przechowanie w warsztacie wulkanizacyjnym, co wiąże się z pewnym kosztem. Zostawiając opony u wulkanizatora możemy być pewni, że będą przechowywane w odpowiednich warunkach, przez co dłużej będą służyć. Jeżeli trzymamy opony w garażu lub piwnicy, są one narażone na działanie promieni słonecznych, a także przypadkowe oblanie chemią, np. rozpuszczalnikiem, farbą lub benzyną. By temu zapobiec, możemy po prostu zapakować opony w worki i mieć spokojną głowę. Zawinięte w worki opony nie przykują także uwagi potencjalnych złodziei.

Worki na opony chronią oponę przed działaniem promieni słonecznych – te mają bardzo zły wpływ na gumę. Przy złym przechowywaniu popękać mogą już nawet kilkuletnie opony! Dlatego jeśli nie mamy całkiem zaciemnionego schowka lub innego miejsca do ukrycia opon po sezonie, niedrogim rozwiązaniem jest zakup odpowiednich pokrowców na opony.

 

Jak korzystać z worków na opony?

Ważnym jest, by opona przed zapakowaniem była wysuszona i umyta. Po wizycie u wulkanizatora, należy opony wyjąć, umyć najlepiej wodą, a następnie pozwolić im wyschnąć. Gdy opony będą już suche i czyste, możemy je zapakować w nowe worki i schować w zacienione miejsce, najlepiej o stałej temperaturze i wilgotności. Tak przechowywane opony przez długi czas zachowają swoje parametry. Nawet jeśli korzystamy ze stojaków, to i tak warto zabezpieczyć opony za pomocą pokrowców.

Jeśli jednak posiadamy zapasowy komplet kół, lepiej jest przechowywać oponę razem z felgą w pozycji leżącej. Pod wpływem ciężaru felgi oponie może grozić deformacja, jeśli użyjemy stojaka. Koła można przechowywać w stosie. Szczególnie istotne jest w tym wypadku zabezpieczenie przynajmniej tej felgi, która znajduje się na samym spodzie stosu.

Podsumowując, wybierając miejsce do przechowywania opon lub całych kół poza sezonem kierujemy się przede wszystkim tym, by opony nie były narażone na znaczne zmiany temperatury, zbyt duże nasłonecznienie oraz odkształcenia. Niezależnie od tego, w jakim miejscu będziemy przechowywać nasze opony – warto je zabezpieczyć za pomocą odpowiednich worków lub pokrowców. Musimy być także świadomi, że nie warto zastępować worków na opony workami na odpady, ponieważ mogą one ulegać degradacji lub nie będą wystarczająco wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl